gyogytorna
ÚJ CSOPORT TORNÁK
 
Menü
 
Cikkek/linkek
 
Bannercsere
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Látogatások
Indulás: 2008-04-09
 
Csoportos gyógytorna

GYÓGYTORNA BUDAPEST, XI. kerület                                                GYM MOZGÁSKÖZPONT Kft
info@gymmozgaskozpont.hu                                                                                       1111 Budapest, Vak Bottyán u. 3. II/3.
www.gymmozgaskozpont.hu                                                                                        Tel: 209 1436; Mobil: 06 70 367 4786

 

 

CSOPORTOS GYÓGYTORNA

 

    Csoportos torna olyan emberekkel végezhető, akiknek az izomereje nagyjából azonos, és nincs szükség külső segítségre a mozgás kivitelezése során. Tornatermünkben csoportos foglalkozásra 3-6 főig van lehetőség. Az alacsony létszám lehetővé teszi, hogy terapeutánk minden ember gyógytornáját figyelemmel kísérje, illetve, hogy a csoport tagjai egymást a mozgásban ne akadályozzák.

 

1.     Gerinctorna

 

    Gerinctornát csoportban akkor végeztetünk, ha még nincs kialakult betegség vagy már gyógyult a beteg és az újabb visszaesést szeretnénk megelőzni. Tehát csoportos torna esetén a fő cél a prevenció.
    Kis csoportlétszámmal (3-6 fő) érdemes dolgozni, mert akkor még figyelemmel kísérhetők az alkati különbségek és lehetséges az egyéni korrekció. Érdemes egy rövidebb anamnézist és fizikális vizsgálatot felvenni a résztvevőkről. Így felmérhető hogy ki milyen fizikális állapotban van és a kondíciójának megfelelő csoportba kerülhet. Fő szempont, hogy a gyakorlatok a helyes testtartás kialakítására törekedjenek, legyen szó erősítésről vagy nyújtásról. Ennek érdekében minden testhelyzetben korrigáljuk a tartást.
    Erősíteni szükséges a musculus transversus abdominist, a musculus multifidust és az musculus erector spinaet, mert ezen izmok adják meg a gerinc stabilitását. Nyújtani szükséges a musculus trapesius felső rostjait, a hátizomzatot, a musculus pectoralis majort, a musculus iliopsoast, a musculus quadriceps femorist, musculus quadratus lumborumot. Ezek rövidülésre hajlamos izmok és amennyiben a helytelen gerinctartás hosszabb ideig áll fenn (például ülő munka), ezen izmok rövidülésük révén fenntartják a kóros testtartást. 
    A torna végén ralaxációval tanítandók a résztvevők az izmok ellazítására, illetve ez megfelelő levezetést is ad. A gerinctorna végére beiktatott relaxáció oldja a felgyülelmlett stresszt. A stressz hatására gyakran jelentkezhetnek izomfájdalmak a musculus trapesius felső rostjaiban, illetve a paravertebralis izomcsoportban is. Amennyiben ezen izmok feszessége hossszabb ideig fennáll, az jellegzetes fájdalmas tartást alakít ki, amely egyéb fizikális problémákhoz vezethet a gerincben. A relaxáció hatására az egyén képes lesz saját izmai tónusának szabályzására, megszűntetve ezzel a fájdalmat, illetve pozitívan hat a pszichés állapotra is.
   

    Kialakult gerinbetegségek kezelésére egyéni tornában nyílik lehetőség. Ha a betegség akut stádiuma lezajlott és a beteg képes fájdalommentesen mozogni, akkor lehetőség van újra csoportba helyezni, azonban itt célszerű hasonló diagnózisúakkal együtt tornásztatni. Ilyenkor már figyelembe kell venni az adott betegség okozta eltéréseket.

 

          A csoportos gerinctorna indikációi:

 
  • A fájdalmat tartós egyirányú terhelés okozza, amely bármilyen mozgástól megszűnik. Például ülő munkát végzőknél.
  • Ajánlható még azoknak, akiknek enyhe fokú discopathiája, spondylosisa, spondylartrosisa van, amely nem okoz kisugárzó fájdalmat és nincs neurológiai tünet.
  • Valamilyen gerincbetegségben szenvedtek, de aktuálisan nincs mozgással kiváltható tünet. Itt a cél az újabb kialakulás  megelőzése.
  • Akiknek nem volt még komolyabb gerincbetegségük, de szeretnék megelőzni azt.
  • A helytelen tartás következtében kialakuló izomfájdalmak enyhítésére.

 

2.     Osteoporosis (csontritkulás) torna

 

    Mind megelőző, mind terápiás jelleggel lehetséges a csoporttorna, amennyiben még deformitások nem alakultak ki. Kis csoportban végezhető torna. A gravitációs tér ellenében végzett gyakorlatok segítségével igyekszünk a csonttömeg megőrzését elérni, illetve fiataloknál a csúcscsontömeget kialakítani.

 
 
  • Elsődleges prevenció

 
  • Fiatal korban (kb. 24 éves korig) elsődleges szempont a prevenció során, hogy minél nagyobb csonttömeget építsünk ki. Ezzel szeretnénk elérni, hogy az idős korban, illetve a postmenopausa idején kialakuló osteoporosis, minél kisebb károkat okozzon, hiszen minél nagyobb a csontok tömege, annál később éri el a csontritkulás szintjét. Ilyenkor szinte bármilyen gyakorlat végeztethető csoportban, hiszen nincs betegség, ami határt szabna a mozgások formájának. A lényeg azon van, hogy a gravitációs erő ellenében dolgoztassuk az egyes testrészeket. Természetesen ebben a csoporttornában is végeztetünk nyújtó és erősítő, valamint tartásjavító gyakorlatokat. A csontok szempontjából jó hatású a “puha ütköztetés”, amely egyfajta rugózás által, kis-, illetve nagylabda használatával érhető el.
  • Ugyancsak ebbe a csoportba tartoznak a 24 és 50 közötti személyek, akiknél már lezárult a csonttömeg gyarapodás és egy állandó csonttömeggel rendelkeznek. Számukra is fontos az állandó mozgás, hiszen ha a csontok nem kapják meg a megfelelő terhelést, elkezdődik a csontszerkezet átalakulása, leépülése. Ebben a csoportban, már fontos a célzott izomerősítés és nyújtás.

  • Másodlagos prevenció

 
  • Itt a cél a kialakult csontömeg megőrzése. Ebbe a csoportba tartoznak a 24 é 50 éves nők, férfiaknál kb. 60 éves korig. Fő gyakorlatok  a tornán a megnyúlt izmok erősítése, a rövidült feszes izmok nyújtása, a tartáskorrekció és a gravitációs térrel szemben végzett mozgások, amelyek a kellő terhelést adják a csontoknak.
  • Osteoporosis által leginkább veszélyeztetett területek a háti és ágyéki csigolyák, valamint a combnyak. Ezekre tevődik a legnagyobb teher állás, járás, stb. során. Súlyos esetben akár egy tompa ütésre is eltörhetnek a csontok, például a radius disztális vége, vagy a bordák.
  • A csúcscsonttömeg körülbelül 24-26 éves korra alakul ki, onnan a csonttermelődés lelassul és egy stagnáló állapot következik. Ez az idôszak nőknél a menopausáig tart, a férfiaknál tovább. Ebben az életkorban sem beszélünk még csontritkulásról, de itt is állandó feladat a fizikai aktivítás megőrzése, állandó terheléssel késztetve a szervezetet az állandó csontátépítésre. Ezenkívül a genetika is beleszól a betegségbe, magas, vékony, világos bőrű, világos hajú nőknél a hajlam a csontritkulásra fokozottabb. Ezenkívül jelentősen hoozzájárul még az osteoporosis kialakulásához az életmód. Így például az egészségtelen táplálkozás, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, stb. mind fokozzák a betegség kialakulásának valószínűségét. Akik ebben a korban ülő munkát végeznek vagy hosszan tartó betegség vagy egyéb okok  miatt kényszerülnek mozgásszegény életmódot folytatni, nagyobb eséllyel vesztenek csontömegükből. Ezért nagyon fontos ebben a korban a megfelelő irányú mozgás, sport.
  • Sokan egyéb problémáik miatt már nem végezhetnek sporttevékenységet, így az ő számukra a legideálisabb a szakképzett gyógytornász felügyeletével végzett gyógytorna. Ennek során a hangsúly a tartó izmok erősítésén van. A paravertebrális izomzaton túl erősítendő még a musculus romboideus minor et major, a glutealis izomcsoport erősítése a combnyaktörés megelőzésében rendkvüli szereppel bír. Ezek elsődleges fontosságúak, de ezen kívül szinte minden izomcsoport és ízület mozgatására szükség van. A rövidülésre hajlamos mellizomzat, csípőhajlító izmok, stb. nyújtása szintén nem elhanyagolandó szempont a torna felépítése során. Az erősítő gyakorlatokat  mindig helyesen beállítot tartás mellett a gravitációs erő ellenében végeztetjük.

    A torna 5-10 perces bemelegítéssel kezdődik, amely során átmozgatunk minden izmot és ízületet, felkészítve azokat a terhelésre. Ezután következik az erősítés. Az erősítés során az analitikusan végezetetett izomerősítés mellett összetett feladatok is diktálhatók. A torna során eszközök is használhatók, rendkívül jó hatású a csontokra a kis és nagylabdával végzendő gyakorlatok (ld. Fit-ball alatt). Előnyös az izom felépítése szempontjából a gumikötél, illetve a gumiszalag használata is. Az erősítés után minden dolgoztatott izmot megnyújtunk. Megelőző jellegel nyújtjuk a mellizmokat, a csípőhajlítókat és az ischiocruralis izomcsoportot.

  •  Harmadik stádium

    Kialakult osteoporosis esetén akut szakaszban (például csigolyaösszeroppanás után) csoporttorna nem ajánlott. Ilyenkor a deformításoknak megfelelően egyéni tornát végeztetünk, és ha már lezajlott az akut stádium, illetve a beteg kondiciója megengedi, akkor kerülhet hasonló korú és problémájú csoportba. Ez általában 65 éves kor feletti csoport összetételt eredményez.  Ebben a stádiumban már csak tehermentesített helyzetben végzendők a gyakorlatok. Ajánlott elkerülni minden olyan gyakorlatot, amely a kóros testtartást fokozná, így azokat az izomkat erősítjük csak, amelyek ez ellen dolgoznak. A törzsizmokat izometriásan erősítjük, a nyújtó gyakorlatokat fájdalommentes pozicióban végeztetjük. A kialakult deformítások miatt ( összeroppant háti csigolyák következtében fokozott háti kyphosis, lumbális lordosis, előreesett vállak, rövidül ischiocrulalis, ilipsoas, stb.) a nyújtás mellett fontos légzőtornát is végeztetni.  Ezenkívül javítani kell a beteg koordinációját és egyensúlyképességét, megelőzve az esetleges esések által okozott töréseket.

        

    Mindhárom stádium tornájába beleépíthető relaxáció, megtanítva a beteget, hogyan lehet a feszes izmokat ellazítani, ezáltal a helyes testtartást megőrizni. Minden esetben fontos a beteg megfelelő felvilágosítása, arról hogy mi történik most illetve a jövőben vele, mit várhat a betegséggel kapcsolatban és mire készüljön fel, mire vigyázzon.

      

3.     NŐI EGÉSZSÉGMEGŐRZŐ TORNA

 

    Egyre többen szeretnének valamilyen testmozgást végezni, normál fizikai aktivitásuk, alakjuk, állóképességük  megőrzésének érdekében. Azonban nem mindenkinek ajánlható az aerobik, illetve egyéb tréningek. A kor előrehaladtával folyamatosan kialakulnak olyan betegségek, amelyek külön odafigyelést igényelnek a torna során. Ezt a kondi tornát elsősorban olyanoknak ajánljuk, akik nem sportoltak vagy esetleg középkorban vannak, és nem akarnak olyan fitnesz termekbe járni, amelyek nem megfelelők az igényeiknek, viszont szeretnének valamilyen mozgásformát gyakorolni. Ez a torna azoknak is ajánlott, akiknek volt valamikor valamilyen mozgásszervi vagy egyéb típusú megbetegedésük, amely jelenleg teljesen tünetmentes.

  • A jó kondició megszerzése és megtartása a fő cél ebben az esetben. Itt még nincs kialakult betegség, ezt szeretnénk megelőzni. 
  • A foglalkozásokon zenére végezik a gyakorlatokat, amelyek erősítő és nyújtó jellegűek, illetve az állóképesség és mozgáskoordináció megőrzésére és fejlesztésére is irányulnak.
  • A torna bemelegítéssel kezdődik, amely során minden nagy ízületet és izmot felkészítünk a terhelésre. Ezután olyan cardio gyakorlatok következnek, amelyek dinamikusak és felviszik a pulzust a zsírégető tartományba. Ezen a szinten dolgozva körülbelül 20-30 percig tart az aerob rész, amely feladata az állóképesség megőrzése, javítása. Ezután a pulzus visszavezetése következik, még nem nyugalmi állapotba. Itt következik az erősítés, amely során elsősorban a has és csípőkörüli izmok dolgoznak, de ezek antagonistáit is szükséges átmozgatni, nehogy izomdiszbalansz jöjjön létre. Ez a szakasz körülbelül 20 percig tart. Végül a megdolgoztatott izmok nyújtása következik, megőrizendő azok rugalmasságát. A torna végére itt is beépíthető a relaxáció.
  • A torna során különböző eszközökkel lehet erősíteni, színesíteni a gyakorlatokat. Ilyenek például a különböző méretű labdák, a különböző erősségű gumiszalagok és súlyzók, a gömbvégű bot, az ülőpárna, a stability trainer, stb.
  • A konditorna során figyelmebe kell venni, hogy a csoportban résztvevőknek van-e valamilyen mozgásszervi vagy egyéb betegsége és ennek megfelelően kell tervezni a gyakorlatokat. Fontos szempont az ízületvédelem betartása.

 
 

 A mozgás során a szervezetben endorfin szabadul fel. Ezt a hormont szokták “boldogság hormonak” is nevezni. Ennek hatására csökken a fájdalom érzékelése, általános nyugalom és biztonság érzet alakul ki.

 

  • A konditorna várható eredményei:

  • az állóképesség fejlődése;
  • az izomerő növekedése;
  • a mozgásszervrendszer flexibilitása;
  • a pszichés érzet javulása;
  • fogyás;
  • a cellulitis csökkenése.

 

4.     Fit-ball tréning

 

    A fit-ball tréning zenére történő foglalkozás, amely során egy nagy labda  segítségével végzik a gyakorlatokat. E labdával bemutatott gyakorlatok a természetes emberi mozgásra épülve biztosítják a kellő fizikai terhelést. Könnyen tanulható, játékos, változatos programot nyújtó torna, amely egyszerre erősít, nyújt, és állóképességet fejleszt.   

 
  • A nagylabda használható ülőalkalmatosságnak, akár otthon, iskolában, munkahelyen, illetve a tréning során. Szabadidős eszköz és játékszer is lehet gyermekek számára. Alkalmazható sportszerként, tartásjavító eszközként. A gyógytornában terápiára és rehabilitációra, terhestornához, rokkantsporteszközként, akrobatikában és ügyességfejlesztésre használható.
  • Nem csak egészséges emberek számára, hanem mozgásszervi problémák esetén is  használható, hiszen a labda révén tehermentesítve végezhetők az egyes gyakorlatok. Fontos szerepet játszhat a fit-ball tréning a mozgásszervi betegségek prevenciójában és a betegségek terápiájában.
  • Egyes belgyógyászati kórképeknél is használható gyógytornász felügyeletével. Ilyen betegségek AMI (akut myocardialis infarctus) utáni rehabilitáció, ha a beteg orvosa ezt megkezhetőnek ítéli. Pulzus kontroll mellett enyhe hypertoniában (magas vérnyomás betegségben),  szenvedők is végezhetik, valamint ideális obesitás (elhízás betegség) kezelésére is. Végezhetik még diabetes mellitusos betegek, mind az 1-es, mind a 2 típusúban szenvedők.
  • Neurológiai kórképeknél is kiválóan alkalmazható tornaprogram a fit-ball tréning.

        

       I.      A fitt-ball tréning szerepe a prevencióban és mozgásszervi betegségekben

 

    A prevenció lényege, hogy a még ki nem alakult betegségeket megelőzve, próbáljuk megőrizni az egészséges állapotot. Ez ügyben dolgozva a nagy labda számtalan előnyét kihasználhatjuk. Minden olyan embernél pozitív hatású lehet a tréning, akinél még nincs semmilyen elváltozás, illetve megelőzhetjük vele betegségek gyógyulása után az újabb kialakulást.
    Felnőtteknél az esetlegesen kialakult rossz tarás korrigálása lehet a cél, hiszen a sokáig fenntartott rossz tartás kóros kört beindítva később mozgásszervi megbetegedésekhez vezethet. Így ebben az esetben feladat a megnyúlt és gyengült izmok erősítése, ilyen például a hasizom, mely nagy szerepet játszik a gerinc stabilizálásában. A feszes, rövidült izmoknak pedig nyújtásra van szükségük. Ezen kívül cél még a  megfelelő állóképesség kialakítása és fenntartása. Ezen feladatok megvalósítására kiválóan alkalmas ez a speciál nagy labda.

    Gyerekeknél a tartás javítása, az izmok rugalmásságának, az izületek mobilitásának fenntartása, az egyensúlyrendszer és a mozgáskoordinációs képességek fejlesztése érhető el a számukra kifejleszlett nagylabdán. 

 

Fit-ball óra felépítése prevenciós csoportban (50-60 perc)

 

  • Biztonsági kérdések tisztázása:

  • megkérdezni, nincs-e valakinek gerincproblémája;
  • megfelelő ruházat: ne legyenek szúró részek rajta, a cipő talpa ne csússzon;
  • mindenkinek a magasságához megfelelő labda jusson.

  • Az alapok megtanítása:

 
  • hogyan üljünk a labdán- kényelmes terpeszben, a vádli ne érintse a labdát, lábszár minden irányban merőleges legyen, lábfejek enyhén kifelé néznek, hát egyenes, két kéz oldalat lóg és érinti a labdát, az oktató/terepauta beállítja a tartást, hogy érezzék, mi a  helyes;        
  • a csípő mozgásának technikáját kipróbálni és elmagyarázni;
  • az alaprugózás technikáját kipróbálni;
  • legfontosabb az egyszerű lábgyakorlatok kipróbálása;
  • a térd ne feszüljön.

  • Egyensúlygyakorlatok:

  • vizualizációval oldani az esetleges félelmet az eszköztől.

  • Bemelegítés:

  • minden izomcsoport és ízület átmozgatása laza gyakorlatokkal;
  • felkészíteni a mozgásrendszert, a cardiorespiratorikus rendszert a mozgásra.

  • Training

 
  • gyakorlatok a ladbán ülve: “low impact” és “high impact” gyakorlatok 15-20 perc aerob gyakorlatok. Ebben a szakaszban a labdán ülve rugozó mozdulatot végeztetünk, amely közben különböző alsó és felső végtaggal kombinált gyakorlatokat csináltatunk a résztvevőkke
  • A mindennapokban megrövidült izmokat nyújtjuk
  • Visszavezetni a pulzust
  • Erősítés 100-110-es pulzusszámmal, nyújtás izomcsoportonként
  • Levezetés- relaxáció

 

 

  • Gerincbetegségek

    A már kialakult gerincbetegségek kezelésében is nagy szerepet játszhat a nagylabda, amikor a beteg éppen tünetmentes vagy már meggyógyult, de meg szeretnénk előzni az esetleges visszaesést. A gerinc stabilitása szempontjából két nagy izomcsoport játszik szerepet: a musculus transversus abdominis, mely a has alsó részén legmélyebben elhelyzekedő izomréteg, illetve a musculus multifidus, amely a paraveretbrális izomcsoport legmélyebben található része. Ezen izmok a legkisebb fájdalomra azonnali sorvadással reagálnak. Ezen izomokat leghatékonyabban úgy lehet erősíteni, ha a beteg számára különböző instabil helyzeteket teremtünk, és az ő feladata az, hogy megtartsa magát. A ladba gömb formája miatt éppen megfelel ezen állapot előidézésére, akár ráülve, akár ráfekve vagy megtartva azt. Ezen kívül itt is fontos a többi izom erősítése és nyújtása, hogy a kóros testtartásból kivegyük a pácienst, megszakítva ezzel a kóros kör folytatását, megelőzve a folyamat romlását.

    Gerincbetegség esetén az óra felépítése hasonló az előzőekben leírt óravázlathoz, de természetesen nagyobb figyelmet igényelnek a résztvevők, így kisebb létszámú csoportot állíthatunk össze. Körültekintő vizsgálat és egyéni tornakezelés után tehetők csoportba a résztvevők. A gyakorlatok akkor végezhetők, ha azok nem okoznak fájdalmat. Az erősítő gyakorlatoknál elsősorban a törzsizmok erősítése  és nyújtása a fő szempont, valamint egyensúlyi helyzetek létrehozásával kívánjuk stabilizálni a gerincet.
    A tréning első felében szereplő aerob  részt csak akkor végzik a betegek, ha azok  nem váltanak ki fájdalmat. Tapasztalatok szerint az enyhe rugozás kifejezetten kellemes érzést okoz a gerinc területén.
    Csoportos gerinctréning során nagyobb figyelmet kell szentelni a bemelegítésnek, illetve az adott gerincszakasz melegen tartásának. Fontos a résztvevők visszajelzései alapján alkalmazott azonnali korrekció.
    A fit-ball tréninggel elérhető a kóros ízület-, és izomrendszer mobilizálása, az állandó dinamikus izommunka, a hatékony izomerôsítés megfelelô alátámasztással, és megszüntethető a betegségtudat.

      

  • Osteoprosis (csontritkulás)

  • A fit-bal felhasználási területei osteoporosisban:

  • optimális axiális terhelés megvalósítása: a fit-ballon való rugózással lágy ütköztetést érhetünk el, amellyel megfelelő erősségű és irányú terhelést adhatunk a gerincnek. A labdában lévő levegő elvezeti a gravítációs terhelés egy részét a csípőízületről és a gerincről, ezzel optimalizálva a combnyakon átmenő tehervonalakat. Az axiális terhelés által nyújtott előnyöket használhatjuk a csontritkulást megelező torna, primer és secunder pevenció során. Első esetben a cél a minél nagyobb csonttömeg felépítése és az izmok erősítése, nyújtása. Második estben már a meglévő csonttömeg megtarására törekszünk, illetve itt is szempont az izmok erősítése és nyújtása megelőzve a kóros testtartás kialakulását. Rugoztatni csak korrigált helyzetben szabad.
  • tartásjavítás: ebben az esteben először a lumbális gerincszakaszt állítjuk optimális helyzetbe, hogy a terhelés a legjobb helyzetben érje a csigolyákat és a porckorongokat. Utána a háti és nyaki gerincszakaszt is beállítjuk.
  • célzott izomerősítés: osteoporosisban egyes izmok megnyúlnak és gyengülnek, míg más izmok feszessé és rövidülté válnak. Erősíteni szükséges a musculus gluteus maximust és mediust, mely csökkenti a combnyaktörés lehetőségét. A hasizmokat alulról indítva, a musculus trapesius medius és inferiort, scapula adductorokat, paravertebrális izmokat, a musculus quadartus lumborumot és a musculus latissimus dorsit. Nyújtani kell az ischiocruralis izomcsoportot, a csípőflexorokat, a pectoralis majort és minort, a musculus trapesius superiort és a musculus rectus abdominis felső részét. A nagylabda egyrészt alátámasztást ad a megfelelő helyzetben végzett erősítő gyakorlatoknak, valamint kézi szerként is használható.
  • az egyensúly és a koordináció fejlesztés: erre elsősorban a secunder és a tercier prevencio során kerülhet sor. Ilyenkor a cél a koordináció fejlesztésével az, hogy a már kialault betegségben szenvedő elkerülje a gyakori esést, illetve a rossz mozdulatokat, amelyek könnyen okozhatnak törést a csontokban. Már a labdán való ülés is egyensúly fejlesztő hatású. A gyakorlatokat a beteg állapotához igazítjuk, egyéni kezelés után kerülhet csak csoportba.
  • légzőtorna: erre főleg akkor van szükség, ha a betegség már annyira előrehaladott, hogy az egyes deformítások már kialakultak, és emiatt a beteg légzésmódja megváltozott, amely miatt a tüdő kapacitása csökkent. Itt felső végtaggal összekötött gyakorlatokat alkalmazunk. Hasra, mellkasra helyezve a nagylabdát segíti a helyes légzés megérzését és megtanulását.
  • pszichés hatás: a ladbával történő fogalkozásokon a beteg megtanulja leküzdeni félelmét a mozgástól, bátrabban kezd mozogni a mindennapokban, mert nő az önbizalama, megismeri saját határait, képességeivel tisztába kerül. Ezenkívül mozgás során a szerveztben endorfin szabadul fel, amely fokozza a beteg jó hangulatát.

Az osteoporosis során alkalmazott fit-ball tréning felépítésénél elsődleges szempont a betegek aktuális stádiumának figyelembe vétele:

 

I. stádium estén minden órarész alkalmazható az osteoporosisnak megfelelő ízületvédelem és a fokozatosság elvének betartásával.

 

II. stádiumban a kialakult deformítások korrigálása mellett, még alkalmazhatjuk a rugoztatást a labdán.

 

III. stádiumban tilos az axiális terhelés, a rugóztatás, a hasonfekvés a labdán, a kontrollálatlan gyors rotációs mozgások, és a felülről indított hasizom gyakorlatok. Ebben a stádiumban a törzsizmokat izometriásan erősítjük, légzőtornát végezetetünk, és sok nyújtó gyakorlatot alkalmazunk.

    II.      Sérülések utáni rehabilitáció

    A mozgásrendszert ért sérülések után mindig szükség van az adott testrész rehabilitációjára. A mozgásrendszert ért trauma után az orvos utasításait betartva, illetve amennyiben már terhelhető a beteg ilyen mértékben, elkezdhetők a nagylabdán végzett gyakorlatok. A ladba segíthet tehermentesített helyzetben végezni a gyakorlatokat, valamint a megrövidült, gyengült izmok nyújtására és erősítésére ad lehetőséget. A labdán ülve, fekve elérhetjük az egyensúly valamint a proprioceptív rendszer fejlesztését, melyekre szintén szükség van a rehabiltáció során, mert azok a sérülést követő immobilizáció hatására szintén gyengülnek.
    A fit-ballal végzett tornaprogram dinamikus terhelést tesz lehetővé. Ez az izmok szempontjából izotóniás terhelést jelent, de végezhetünk izometriás, statikust terhelést is, amennyiben a labdát mint ellenállást használjuk. A tréning során mindig figyelmbe kell venni, hol tart a beteg a rehabilitációjában, mik azok a mozdulatok, amelyek még kontraindikáltak, mit tud és mit nem tud végrehajtani. A gyakorlatokat mindig korrigált tartás mellett kell végeztetni, hiszen a gyengeség, illetve a fájdalom miatt a beteg hajlamos más testrészek mozgatásávál kompenzálni hiányosságait. Éppen ezért traumás állapotok után vagy egyéb mozgásszervi megbetegedésekben  a nagylabdát csak egyéni tornában szabad használni, állandóan követve a beteg mozdulatait, és ha szükséges javítani. Ha már izomereje és koordinációja megfelelő, akkor kerülhet csoportba.

 

 III.      A nagylabda egyéb alkalmazási lehetôségei

  • belgyógyászati kórképeknél: ennél a típusú betegségcsoportnál nélkülözhetetlen a beteg megfelelő orvosi kivizsgálása, illetve az orvosi utasítások betartása. Alkalmazási területe:
    • enyhe hipertónia: dinamikus aerob terhelés ajánlott
    • Szívbetegeknél: stabil állapotú miocardialis infarktus után, stabil angina pectoris, CABG műtét után, PTCA után, kompenzált congesztív szívelégtelenség, cardiomyopathiak, szerv transzplantáció után, bármilyen szívműtét után, perifériás érbetegségeknél (személyreszabott mozgásprogram).
  • diabetes mellitus
  • obesitas (elhízás)
    A labdán végzett rugozások jól kontrollálhatók, a rugozás száma és a gyakorlatok intezítása egyenes arányban van a  pulzusszámmal és a vérnyomással. A dinamikus aerob gyakorlatok fejlesztik az állóképességet, valamint felviszik a pulzust a zsírégető tartományba. Az erősítő gyakorlatok statikus terhelést és izomerő növekedést eredményeznek.

 

5.     Egyéb tornák

  • Pilates

    • A torna ugrálástól és különböző bonyolult koreográfiáktól mentes, a gerinc kímélésével leginkább háton fekve végzett gyakorlatsor, ahol különös figyelmet fordítanak a légzéstechnikára.
    • A Pilates-módszer minden izomcsoportot megmozgat, elősegíti a helyes testtartást, jó közérzetet biztosít. A Pilates gyakorlatok jó hatással vannak ízületi, reumatikus betegségekre, hát- és gerincpanaszokra, és stresszoldó hatása is van.

  •   Kismama (terhes-) torna

    • Várandós kismamáknak már körülbelül a 10. héttől javasolt egészen a szülésig terhestornára járni. A kismamák szervezete ez alatt a 9 hónap alatt igen nagy igénybevételnek van kitéve, és jelentős változáson megy át, de a várandóság alatt gyakran jelentkező kellemetlen tüneteket és panaszokat (pl. hátfájás, lábdagadás) enyhíteni tudja a terhestorna.
    • A torna gyógytorna elemekkel kombinált, könnyen végezhető gyakorlatsor, mely könnyebbé teszi a terhességet, biztonságosabbá a szülést, segít a helyes testtartás megőrzésében, javítja a vérkeringést. A kismamák természetesen megtanulják a szülés alatt alkalmazható légzőgyakorlatokat, és elsajátíthatnak relaxációs technikákat is.

  • Baba-mama torna

 
      • A baba-mama torna már 6 hetes kortól ajánlott. Előnye, hogy az anyukák hamarabb visszanyerik a terhesség előtti alakjukat, kondíciójukat.
      • A gyermekünkkel kis csoportban együtt végzett torna lehetőséget ad mind a babának, mind a mamának, hogy megismerkedjen más babákkal, anyukákkal, s így megelőzhetővé válik a szülés utáni depresszió kialakulása
      • A közös torna erősíti a baba-mama kapcsolatot, és a kicsik mozgásfejlődésére is kedvező hatása van.

 
Könyvek
 
Linkcsere
 
Hírdetések

 

 

 
Idő
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal