gyogytorna
J CSOPORT TORNK
 
Men
 
Cikkek/linkek
 
Bannercsere
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Ltogatsok
Induls: 2008-04-09
 
Csoportos gygytorna

GYGYTORNA BUDAPEST, XI. kerlet                                                GYM MOZGSKZPONT Kft
info@gymmozgaskozpont.hu                                                                                       1111 Budapest, Vak Bottyn u. 3. II/3.
www.gymmozgaskozpont.hu                                                                                        Tel: 209 1436; Mobil: 06 70 367 4786

 

 

CSOPORTOS GYGYTORNA

 

    Csoportos torna olyan emberekkel vgezhet, akiknek az izomereje nagyjbl azonos, s nincs szksg kls segtsgre a mozgs kivitelezse sorn. Tornatermnkben csoportos foglalkozsra 3-6 fig van lehetsg. Az alacsony ltszm lehetv teszi, hogy terapeutnk minden ember gygytornjt figyelemmel ksrje, illetve, hogy a csoport tagjai egymst a mozgsban ne akadlyozzk.

 

1.     Gerinctorna

 

    Gerinctornt csoportban akkor vgeztetnk, ha mg nincs kialakult betegsg vagy mr gygyult a beteg s az jabb visszaesst szeretnnk megelzni. Teht csoportos torna esetn a f cl a prevenci.
    Kis csoportltszmmal (3-6 f) rdemes dolgozni, mert akkor mg figyelemmel ksrhetk az alkati klnbsgek s lehetsges az egyni korrekci. rdemes egy rvidebb anamnzist s fiziklis vizsglatot felvenni a rsztvevkrl. gy felmrhet hogy ki milyen fiziklis llapotban van s a kondcijnak megfelel csoportba kerlhet. F szempont, hogy a gyakorlatok a helyes testtarts kialaktsra trekedjenek, legyen sz erstsrl vagy nyjtsrl. Ennek rdekben minden testhelyzetben korrigljuk a tartst.
    Ersteni szksges a musculus transversus abdominist, a musculus multifidust s az musculus erector spinaet, mert ezen izmok adjk meg a gerinc stabilitst. Nyjtani szksges a musculus trapesius fels rostjait, a htizomzatot, a musculus pectoralis majort, a musculus iliopsoast, a musculus quadriceps femorist, musculus quadratus lumborumot. Ezek rvidlsre hajlamos izmok s amennyiben a helytelen gerinctarts hosszabb ideig ll fenn (pldul l munka), ezen izmok rvidlsk rvn fenntartjk a kros testtartst. 
    A torna vgn ralaxcival tantandk a rsztvevk az izmok ellaztsra, illetve ez megfelel levezetst is ad. A gerinctorna vgre beiktatott relaxci oldja a felgylelmlett stresszt. A stressz hatsra gyakran jelentkezhetnek izomfjdalmak a musculus trapesius fels rostjaiban, illetve a paravertebralis izomcsoportban is. Amennyiben ezen izmok feszessge hossszabb ideig fennll, az jellegzetes fjdalmas tartst alakt ki, amely egyb fiziklis problmkhoz vezethet a gerincben. A relaxci hatsra az egyn kpes lesz sajt izmai tnusnak szablyzsra, megszntetve ezzel a fjdalmat, illetve pozitvan hat a pszichs llapotra is.
   

    Kialakult gerinbetegsgek kezelsre egyni tornban nylik lehetsg. Ha a betegsg akut stdiuma lezajlott s a beteg kpes fjdalommentesen mozogni, akkor lehetsg van jra csoportba helyezni, azonban itt clszer hasonl diagnzisakkal egytt tornsztatni. Ilyenkor mr figyelembe kell venni az adott betegsg okozta eltrseket.

 

          A csoportos gerinctorna indikcii:

 
  • A fjdalmat tarts egyirny terhels okozza, amely brmilyen mozgstl megsznik. Pldul l munkt vgzknl.
  • Ajnlhat mg azoknak, akiknek enyhe fok discopathija, spondylosisa, spondylartrosisa van, amely nem okoz kisugrz fjdalmat s nincs neurolgiai tnet.
  • Valamilyen gerincbetegsgben szenvedtek, de aktulisan nincs mozgssal kivlthat tnet. Itt a cl az jabb kialakuls  megelzse.
  • Akiknek nem volt mg komolyabb gerincbetegsgk, de szeretnk megelzni azt.
  • A helytelen tarts kvetkeztben kialakul izomfjdalmak enyhtsre.

 

2.     Osteoporosis (csontritkuls) torna

 

    Mind megelz, mind terpis jelleggel lehetsges a csoporttorna, amennyiben mg deformitsok nem alakultak ki. Kis csoportban vgezhet torna. A gravitcis tr ellenben vgzett gyakorlatok segtsgvel igyeksznk a csonttmeg megrzst elrni, illetve fiataloknl a cscscsontmeget kialaktani.

 
 
  • Elsdleges prevenci

 
  • Fiatal korban (kb. 24 ves korig) elsdleges szempont a prevenci sorn, hogy minl nagyobb csonttmeget ptsnk ki. Ezzel szeretnnk elrni, hogy az ids korban, illetve a postmenopausa idejn kialakul osteoporosis, minl kisebb krokat okozzon, hiszen minl nagyobb a csontok tmege, annl ksbb ri el a csontritkuls szintjt. Ilyenkor szinte brmilyen gyakorlat vgeztethet csoportban, hiszen nincs betegsg, ami hatrt szabna a mozgsok formjnak. A lnyeg azon van, hogy a gravitcis er ellenben dolgoztassuk az egyes testrszeket. Termszetesen ebben a csoporttornban is vgeztetnk nyjt s erst, valamint tartsjavt gyakorlatokat. A csontok szempontjbl j hats a “puha tkztets”, amely egyfajta rugzs ltal, kis-, illetve nagylabda hasznlatval rhet el.
  • Ugyancsak ebbe a csoportba tartoznak a 24 s 50 kztti szemlyek, akiknl mr lezrult a csonttmeg gyarapods s egy lland csonttmeggel rendelkeznek. Szmukra is fontos az lland mozgs, hiszen ha a csontok nem kapjk meg a megfelel terhelst, elkezddik a csontszerkezet talakulsa, leplse. Ebben a csoportban, mr fontos a clzott izomersts s nyjts.

  • Msodlagos prevenci

 
  • Itt a cl a kialakult csontmeg megrzse. Ebbe a csoportba tartoznak a 24 50 ves nk, frfiaknl kb. 60 ves korig. F gyakorlatok  a tornn a megnylt izmok erstse, a rvidlt feszes izmok nyjtsa, a tartskorrekci s a gravitcis trrel szemben vgzett mozgsok, amelyek a kell terhelst adjk a csontoknak.
  • Osteoporosis ltal leginkbb veszlyeztetett terletek a hti s gyki csigolyk, valamint a combnyak. Ezekre tevdik a legnagyobb teher lls, jrs, stb. sorn. Slyos esetben akr egy tompa tsre is eltrhetnek a csontok, pldul a radius disztlis vge, vagy a bordk.
  • A cscscsonttmeg krlbell 24-26 ves korra alakul ki, onnan a csonttermelds lelassul s egy stagnl llapot kvetkezik. Ez az idszak nknl a menopausig tart, a frfiaknl tovbb. Ebben az letkorban sem beszlnk mg csontritkulsrl, de itt is lland feladat a fizikai aktivts megrzse, lland terhelssel ksztetve a szervezetet az lland csonttptsre. Ezenkvl a genetika is beleszl a betegsgbe, magas, vkony, vilgos br, vilgos haj nknl a hajlam a csontritkulsra fokozottabb. Ezenkvl jelentsen hoozzjrul mg az osteoporosis kialakulshoz az letmd. gy pldul az egszsgtelen tpllkozs, a dohnyzs, a tlzott alkoholfogyaszts, stb. mind fokozzk a betegsg kialakulsnak valsznsgt. Akik ebben a korban l munkt vgeznek vagy hosszan tart betegsg vagy egyb okok  miatt knyszerlnek mozgsszegny letmdot folytatni, nagyobb esllyel vesztenek csontmegkbl. Ezrt nagyon fontos ebben a korban a megfelel irny mozgs, sport.
  • Sokan egyb problmik miatt mr nem vgezhetnek sporttevkenysget, gy az szmukra a legidelisabb a szakkpzett gygytornsz felgyeletvel vgzett gygytorna. Ennek sorn a hangsly a tart izmok erstsn van. A paravertebrlis izomzaton tl erstend mg a musculus romboideus minor et major, a glutealis izomcsoport erstse a combnyaktrs megelzsben rendkvli szereppel br. Ezek elsdleges fontossgak, de ezen kvl szinte minden izomcsoport s zlet mozgatsra szksg van. A rvidlsre hajlamos mellizomzat, csphajlt izmok, stb. nyjtsa szintn nem elhanyagoland szempont a torna felptse sorn. Az erst gyakorlatokat  mindig helyesen belltot tarts mellett a gravitcis er ellenben vgeztetjk.

    A torna 5-10 perces bemelegtssel kezddik, amely sorn tmozgatunk minden izmot s zletet, felksztve azokat a terhelsre. Ezutn kvetkezik az ersts. Az ersts sorn az analitikusan vgezetetett izomersts mellett sszetett feladatok is diktlhatk. A torna sorn eszkzk is hasznlhatk, rendkvl j hats a csontokra a kis s nagylabdval vgzend gyakorlatok (ld. Fit-ball alatt). Elnys az izom felptse szempontjbl a gumiktl, illetve a gumiszalag hasznlata is. Az ersts utn minden dolgoztatott izmot megnyjtunk. Megelz jellegel nyjtjuk a mellizmokat, a csphajltkat s az ischiocruralis izomcsoportot.

  •  Harmadik stdium

    Kialakult osteoporosis esetn akut szakaszban (pldul csigolyasszeroppans utn) csoporttorna nem ajnlott. Ilyenkor a deformtsoknak megfelelen egyni tornt vgeztetnk, s ha mr lezajlott az akut stdium, illetve a beteg kondicija megengedi, akkor kerlhet hasonl kor s problmj csoportba. Ez ltalban 65 ves kor feletti csoport sszettelt eredmnyez.  Ebben a stdiumban mr csak tehermentestett helyzetben vgzendk a gyakorlatok. Ajnlott elkerlni minden olyan gyakorlatot, amely a kros testtartst fokozn, gy azokat az izomkat erstjk csak, amelyek ez ellen dolgoznak. A trzsizmokat izometrisan erstjk, a nyjt gyakorlatokat fjdalommentes poziciban vgeztetjk. A kialakult deformtsok miatt ( sszeroppant hti csigolyk kvetkeztben fokozott hti kyphosis, lumblis lordosis, elreesett vllak, rvidl ischiocrulalis, ilipsoas, stb.) a nyjts mellett fontos lgztornt is vgeztetni.  Ezenkvl javtani kell a beteg koordincijt s egyenslykpessgt, megelzve az esetleges essek ltal okozott trseket.

        

    Mindhrom stdium tornjba belepthet relaxci, megtantva a beteget, hogyan lehet a feszes izmokat ellaztani, ezltal a helyes testtartst megrizni. Minden esetben fontos a beteg megfelel felvilgostsa, arrl hogy mi trtnik most illetve a jvben vele, mit vrhat a betegsggel kapcsolatban s mire kszljn fel, mire vigyzzon.

      

3.     NI EGSZSGMEGRZ TORNA

 

    Egyre tbben szeretnnek valamilyen testmozgst vgezni, norml fizikai aktivitsuk, alakjuk, llkpessgk  megrzsnek rdekben. Azonban nem mindenkinek ajnlhat az aerobik, illetve egyb trningek. A kor elrehaladtval folyamatosan kialakulnak olyan betegsgek, amelyek kln odafigyelst ignyelnek a torna sorn. Ezt a kondi tornt elssorban olyanoknak ajnljuk, akik nem sportoltak vagy esetleg kzpkorban vannak, s nem akarnak olyan fitnesz termekbe jrni, amelyek nem megfelelk az ignyeiknek, viszont szeretnnek valamilyen mozgsformt gyakorolni. Ez a torna azoknak is ajnlott, akiknek volt valamikor valamilyen mozgsszervi vagy egyb tpus megbetegedsk, amely jelenleg teljesen tnetmentes.

  • A j kondici megszerzse s megtartsa a f cl ebben az esetben. Itt mg nincs kialakult betegsg, ezt szeretnnk megelzni. 
  • A foglalkozsokon zenre vgezik a gyakorlatokat, amelyek erst s nyjt jellegek, illetve az llkpessg s mozgskoordinci megrzsre s fejlesztsre is irnyulnak.
  • A torna bemelegtssel kezddik, amely sorn minden nagy zletet s izmot felksztnk a terhelsre. Ezutn olyan cardio gyakorlatok kvetkeznek, amelyek dinamikusak s felviszik a pulzust a zsrget tartomnyba. Ezen a szinten dolgozva krlbell 20-30 percig tart az aerob rsz, amely feladata az llkpessg megrzse, javtsa. Ezutn a pulzus visszavezetse kvetkezik, mg nem nyugalmi llapotba. Itt kvetkezik az ersts, amely sorn elssorban a has s cspkrli izmok dolgoznak, de ezek antagonistit is szksges tmozgatni, nehogy izomdiszbalansz jjjn ltre. Ez a szakasz krlbell 20 percig tart. Vgl a megdolgoztatott izmok nyjtsa kvetkezik, megrizend azok rugalmassgt. A torna vgre itt is bepthet a relaxci.
  • A torna sorn klnbz eszkzkkel lehet ersteni, sznesteni a gyakorlatokat. Ilyenek pldul a klnbz mret labdk, a klnbz erssg gumiszalagok s slyzk, a gmbvg bot, az lprna, a stability trainer, stb.
  • A konditorna sorn figyelmebe kell venni, hogy a csoportban rsztvevknek van-e valamilyen mozgsszervi vagy egyb betegsge s ennek megfelelen kell tervezni a gyakorlatokat. Fontos szempont az zletvdelem betartsa.

 
 

 A mozgs sorn a szervezetben endorfin szabadul fel. Ezt a hormont szoktk “boldogsg hormonak” is nevezni. Ennek hatsra cskken a fjdalom rzkelse, ltalnos nyugalom s biztonsg rzet alakul ki.

 

  • A konditorna vrhat eredmnyei:

  • az llkpessg fejldse;
  • az izomer nvekedse;
  • a mozgsszervrendszer flexibilitsa;
  • a pszichs rzet javulsa;
  • fogys;
  • a cellulitis cskkense.

 

4.     Fit-ball trning

 

    A fit-ball trning zenre trtn foglalkozs, amely sorn egy nagy labda  segtsgvel vgzik a gyakorlatokat. E labdval bemutatott gyakorlatok a termszetes emberi mozgsra plve biztostjk a kell fizikai terhelst. Knnyen tanulhat, jtkos, vltozatos programot nyjt torna, amely egyszerre erst, nyjt, s llkpessget fejleszt.   

 
  • A nagylabda hasznlhat lalkalmatossgnak, akr otthon, iskolban, munkahelyen, illetve a trning sorn. Szabadids eszkz s jtkszer is lehet gyermekek szmra. Alkalmazhat sportszerknt, tartsjavt eszkzknt. A gygytornban terpira s rehabilitcira, terhestornhoz, rokkantsporteszkzknt, akrobatikban s gyessgfejlesztsre hasznlhat.
  • Nem csak egszsges emberek szmra, hanem mozgsszervi problmk esetn is  hasznlhat, hiszen a labda rvn tehermentestve vgezhetk az egyes gyakorlatok. Fontos szerepet jtszhat a fit-ball trning a mozgsszervi betegsgek prevencijban s a betegsgek terpijban.
  • Egyes belgygyszati krkpeknl is hasznlhat gygytornsz felgyeletvel. Ilyen betegsgek AMI (akut myocardialis infarctus) utni rehabilitci, ha a beteg orvosa ezt megkezhetnek tli. Pulzus kontroll mellett enyhe hypertoniban (magas vrnyoms betegsgben),  szenvedk is vgezhetik, valamint idelis obesits (elhzs betegsg) kezelsre is. Vgezhetik mg diabetes mellitusos betegek, mind az 1-es, mind a 2 tpusban szenvedk.
  • Neurolgiai krkpeknl is kivlan alkalmazhat tornaprogram a fit-ball trning.

        

       I.      A fitt-ball trning szerepe a prevenciban s mozgsszervi betegsgekben

 

    A prevenci lnyege, hogy a mg ki nem alakult betegsgeket megelzve, prbljuk megrizni az egszsges llapotot. Ez gyben dolgozva a nagy labda szmtalan elnyt kihasznlhatjuk. Minden olyan embernl pozitv hats lehet a trning, akinl mg nincs semmilyen elvltozs, illetve megelzhetjk vele betegsgek gygyulsa utn az jabb kialakulst.
    Felntteknl az esetlegesen kialakult rossz tars korriglsa lehet a cl, hiszen a sokig fenntartott rossz tarts kros krt beindtva ksbb mozgsszervi megbetegedsekhez vezethet. gy ebben az esetben feladat a megnylt s gyenglt izmok erstse, ilyen pldul a hasizom, mely nagy szerepet jtszik a gerinc stabilizlsban. A feszes, rvidlt izmoknak pedig nyjtsra van szksgk. Ezen kvl cl mg a  megfelel llkpessg kialaktsa s fenntartsa. Ezen feladatok megvalstsra kivlan alkalmas ez a specil nagy labda.

    Gyerekeknl a tarts javtsa, az izmok rugalmssgnak, az izletek mobilitsnak fenntartsa, az egyenslyrendszer s a mozgskoordincis kpessgek fejlesztse rhet el a szmukra kifejleszlett nagylabdn. 

 

Fit-ball ra felptse prevencis csoportban (50-60 perc)

 

  • Biztonsgi krdsek tisztzsa:

  • megkrdezni, nincs-e valakinek gerincproblmja;
  • megfelel ruhzat: ne legyenek szr rszek rajta, a cip talpa ne cssszon;
  • mindenkinek a magassghoz megfelel labda jusson.

  • Az alapok megtantsa:

 
  • hogyan ljnk a labdn- knyelmes terpeszben, a vdli ne rintse a labdt, lbszr minden irnyban merleges legyen, lbfejek enyhn kifel nznek, ht egyenes, kt kz oldalat lg s rinti a labdt, az oktat/terepauta belltja a tartst, hogy rezzk, mi a  helyes;        
  • a csp mozgsnak technikjt kiprblni s elmagyarzni;
  • az alaprugzs technikjt kiprblni;
  • legfontosabb az egyszer lbgyakorlatok kiprblsa;
  • a trd ne feszljn.

  • Egyenslygyakorlatok:

  • vizualizcival oldani az esetleges flelmet az eszkztl.

  • Bemelegts:

  • minden izomcsoport s zlet tmozgatsa laza gyakorlatokkal;
  • felkszteni a mozgsrendszert, a cardiorespiratorikus rendszert a mozgsra.

  • Training

 
  • gyakorlatok a ladbn lve: “low impact” s “high impact” gyakorlatok 15-20 perc aerob gyakorlatok. Ebben a szakaszban a labdn lve rugoz mozdulatot vgeztetnk, amely kzben klnbz als s fels vgtaggal kombinlt gyakorlatokat csinltatunk a rsztvevkke
  • A mindennapokban megrvidlt izmokat nyjtjuk
  • Visszavezetni a pulzust
  • Ersts 100-110-es pulzusszmmal, nyjts izomcsoportonknt
  • Levezets- relaxci

 

 

  • Gerincbetegsgek

    A mr kialakult gerincbetegsgek kezelsben is nagy szerepet jtszhat a nagylabda, amikor a beteg ppen tnetmentes vagy mr meggygyult, de meg szeretnnk elzni az esetleges visszaesst. A gerinc stabilitsa szempontjbl kt nagy izomcsoport jtszik szerepet: a musculus transversus abdominis, mely a has als rszn legmlyebben elhelyzeked izomrteg, illetve a musculus multifidus, amely a paraveretbrlis izomcsoport legmlyebben tallhat rsze. Ezen izmok a legkisebb fjdalomra azonnali sorvadssal reaglnak. Ezen izomokat leghatkonyabban gy lehet ersteni, ha a beteg szmra klnbz instabil helyzeteket teremtnk, s az feladata az, hogy megtartsa magt. A ladba gmb formja miatt ppen megfelel ezen llapot elidzsre, akr rlve, akr rfekve vagy megtartva azt. Ezen kvl itt is fontos a tbbi izom erstse s nyjtsa, hogy a kros testtartsbl kivegyk a pcienst, megszaktva ezzel a kros kr folytatst, megelzve a folyamat romlst.

    Gerincbetegsg esetn az ra felptse hasonl az elzekben lert ravzlathoz, de termszetesen nagyobb figyelmet ignyelnek a rsztvevk, gy kisebb ltszm csoportot llthatunk ssze. Krltekint vizsglat s egyni tornakezels utn tehetk csoportba a rsztvevk. A gyakorlatok akkor vgezhetk, ha azok nem okoznak fjdalmat. Az erst gyakorlatoknl elssorban a trzsizmok erstse  s nyjtsa a f szempont, valamint egyenslyi helyzetek ltrehozsval kvnjuk stabilizlni a gerincet.
    A trning els felben szerepl aerob  rszt csak akkor vgzik a betegek, ha azok  nem vltanak ki fjdalmat. Tapasztalatok szerint az enyhe rugozs kifejezetten kellemes rzst okoz a gerinc terletn.
    Csoportos gerinctrning sorn nagyobb figyelmet kell szentelni a bemelegtsnek, illetve az adott gerincszakasz melegen tartsnak. Fontos a rsztvevk visszajelzsei alapjn alkalmazott azonnali korrekci.
    A fit-ball trninggel elrhet a kros zlet-, s izomrendszer mobilizlsa, az lland dinamikus izommunka, a hatkony izomersts megfelel altmasztssal, s megszntethet a betegsgtudat.

      

  • Osteoprosis (csontritkuls)

  • A fit-bal felhasznlsi terletei osteoporosisban:

  • optimlis axilis terhels megvalstsa: a fit-ballon val rugzssal lgy tkztetst rhetnk el, amellyel megfelel erssg s irny terhelst adhatunk a gerincnek. A labdban lv leveg elvezeti a gravtcis terhels egy rszt a cspzletrl s a gerincrl, ezzel optimalizlva a combnyakon tmen tehervonalakat. Az axilis terhels ltal nyjtott elnyket hasznlhatjuk a csontritkulst megelez torna, primer s secunder pevenci sorn. Els esetben a cl a minl nagyobb csonttmeg felptse s az izmok erstse, nyjtsa. Msodik estben mr a meglv csonttmeg megtarsra treksznk, illetve itt is szempont az izmok erstse s nyjtsa megelzve a kros testtarts kialakulst. Rugoztatni csak korriglt helyzetben szabad.
  • tartsjavts: ebben az esteben elszr a lumblis gerincszakaszt lltjuk optimlis helyzetbe, hogy a terhels a legjobb helyzetben rje a csigolykat s a porckorongokat. Utna a hti s nyaki gerincszakaszt is belltjuk.
  • clzott izomersts: osteoporosisban egyes izmok megnylnak s gyenglnek, mg ms izmok feszess s rvidlt vlnak. Ersteni szksges a musculus gluteus maximust s mediust, mely cskkenti a combnyaktrs lehetsgt. A hasizmokat alulrl indtva, a musculus trapesius medius s inferiort, scapula adductorokat, paravertebrlis izmokat, a musculus quadartus lumborumot s a musculus latissimus dorsit. Nyjtani kell az ischiocruralis izomcsoportot, a cspflexorokat, a pectoralis majort s minort, a musculus trapesius superiort s a musculus rectus abdominis fels rszt. A nagylabda egyrszt altmasztst ad a megfelel helyzetben vgzett erst gyakorlatoknak, valamint kzi szerknt is hasznlhat.
  • az egyensly s a koordinci fejleszts: erre elssorban a secunder s a tercier prevencio sorn kerlhet sor. Ilyenkor a cl a koordinci fejlesztsvel az, hogy a mr kialault betegsgben szenved elkerlje a gyakori esst, illetve a rossz mozdulatokat, amelyek knnyen okozhatnak trst a csontokban. Mr a labdn val ls is egyensly fejleszt hats. A gyakorlatokat a beteg llapothoz igaztjuk, egyni kezels utn kerlhet csak csoportba.
  • lgztorna: erre fleg akkor van szksg, ha a betegsg mr annyira elrehaladott, hogy az egyes deformtsok mr kialakultak, s emiatt a beteg lgzsmdja megvltozott, amely miatt a td kapacitsa cskkent. Itt fels vgtaggal sszekttt gyakorlatokat alkalmazunk. Hasra, mellkasra helyezve a nagylabdt segti a helyes lgzs megrzst s megtanulst.
  • pszichs hats: a ladbval trtn fogalkozsokon a beteg megtanulja lekzdeni flelmt a mozgstl, btrabban kezd mozogni a mindennapokban, mert n az nbizalama, megismeri sajt hatrait, kpessgeivel tisztba kerl. Ezenkvl mozgs sorn a szerveztben endorfin szabadul fel, amely fokozza a beteg j hangulatt.

Az osteoporosis sorn alkalmazott fit-ball trning felptsnl elsdleges szempont a betegek aktulis stdiumnak figyelembe vtele:

 

I. stdium estn minden rarsz alkalmazhat az osteoporosisnak megfelel zletvdelem s a fokozatossg elvnek betartsval.

 

II. stdiumban a kialakult deformtsok korriglsa mellett, mg alkalmazhatjuk a rugoztatst a labdn.

 

III. stdiumban tilos az axilis terhels, a rugztats, a hasonfekvs a labdn, a kontrolllatlan gyors rotcis mozgsok, s a fellrl indtott hasizom gyakorlatok. Ebben a stdiumban a trzsizmokat izometrisan erstjk, lgztornt vgezetetnk, s sok nyjt gyakorlatot alkalmazunk.

    II.      Srlsek utni rehabilitci

    A mozgsrendszert rt srlsek utn mindig szksg van az adott testrsz rehabilitcijra. A mozgsrendszert rt trauma utn az orvos utastsait betartva, illetve amennyiben mr terhelhet a beteg ilyen mrtkben, elkezdhetk a nagylabdn vgzett gyakorlatok. A ladba segthet tehermentestett helyzetben vgezni a gyakorlatokat, valamint a megrvidlt, gyenglt izmok nyjtsra s erstsre ad lehetsget. A labdn lve, fekve elrhetjk az egyensly valamint a proprioceptv rendszer fejlesztst, melyekre szintn szksg van a rehabiltci sorn, mert azok a srlst kvet immobilizci hatsra szintn gyenglnek.
    A fit-ballal vgzett tornaprogram dinamikus terhelst tesz lehetv. Ez az izmok szempontjbl izotnis terhelst jelent, de vgezhetnk izometris, statikust terhelst is, amennyiben a labdt mint ellenllst hasznljuk. A trning sorn mindig figyelmbe kell venni, hol tart a beteg a rehabilitcijban, mik azok a mozdulatok, amelyek mg kontraindikltak, mit tud s mit nem tud vgrehajtani. A gyakorlatokat mindig korriglt tarts mellett kell vgeztetni, hiszen a gyengesg, illetve a fjdalom miatt a beteg hajlamos ms testrszek mozgatsvl kompenzlni hinyossgait. ppen ezrt traums llapotok utn vagy egyb mozgsszervi megbetegedsekben  a nagylabdt csak egyni tornban szabad hasznlni, llandan kvetve a beteg mozdulatait, s ha szksges javtani. Ha mr izomereje s koordincija megfelel, akkor kerlhet csoportba.

 

 III.      A nagylabda egyb alkalmazsi lehetsgei

  • belgygyszati krkpeknl: ennl a tpus betegsgcsoportnl nlklzhetetlen a beteg megfelel orvosi kivizsglsa, illetve az orvosi utastsok betartsa. Alkalmazsi terlete:
    • enyhe hipertnia: dinamikus aerob terhels ajnlott
    • Szvbetegeknl: stabil llapot miocardialis infarktus utn, stabil angina pectoris, CABG mtt utn, PTCA utn, kompenzlt congesztv szvelgtelensg, cardiomyopathiak, szerv transzplantci utn, brmilyen szvmtt utn, perifris rbetegsgeknl (szemlyreszabott mozgsprogram).
  • diabetes mellitus
  • obesitas (elhzs)
    A labdn vgzett rugozsok jl kontrolllhatk, a rugozs szma s a gyakorlatok inteztsa egyenes arnyban van a  pulzusszmmal s a vrnyomssal. A dinamikus aerob gyakorlatok fejlesztik az llkpessget, valamint felviszik a pulzust a zsrget tartomnyba. Az erst gyakorlatok statikus terhelst s izomer nvekedst eredmnyeznek.

 

5.     Egyb tornk

  • Pilates

    • A torna ugrlstl s klnbz bonyolult koreogrfiktl mentes, a gerinc kmlsvel leginkbb hton fekve vgzett gyakorlatsor, ahol klns figyelmet fordtanak a lgzstechnikra.
    • A Pilates-mdszer minden izomcsoportot megmozgat, elsegti a helyes testtartst, j kzrzetet biztost. A Pilates gyakorlatok j hatssal vannak zleti, reumatikus betegsgekre, ht- s gerincpanaszokra, s stresszold hatsa is van.

  •   Kismama (terhes-) torna

    • Vrands kismamknak mr krlbell a 10. httl javasolt egszen a szlsig terhestornra jrni. A kismamk szervezete ez alatt a 9 hnap alatt igen nagy ignybevtelnek van kitve, s jelents vltozson megy t, de a vrandsg alatt gyakran jelentkez kellemetlen tneteket s panaszokat (pl. htfjs, lbdagads) enyhteni tudja a terhestorna.
    • A torna gygytorna elemekkel kombinlt, knnyen vgezhet gyakorlatsor, mely knnyebb teszi a terhessget, biztonsgosabb a szlst, segt a helyes testtarts megrzsben, javtja a vrkeringst. A kismamk termszetesen megtanuljk a szls alatt alkalmazhat lgzgyakorlatokat, s elsajtthatnak relaxcis technikkat is.

  • Baba-mama torna

 
      • A baba-mama torna mr 6 hetes kortl ajnlott. Elnye, hogy az anyukk hamarabb visszanyerik a terhessg eltti alakjukat, kondcijukat.
      • A gyermeknkkel kis csoportban egytt vgzett torna lehetsget ad mind a babnak, mind a mamnak, hogy megismerkedjen ms babkkal, anyukkkal, s gy megelzhetv vlik a szls utni depresszi kialakulsa
      • A kzs torna ersti a baba-mama kapcsolatot, s a kicsik mozgsfejldsre is kedvez hatsa van.

 
Knyvek
 
Linkcsere
 
Hrdetsek

 

 

 
Id
 

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG